Umut Tosun

I love low level stuffs and cyber security

Neden Siber Güvenlik?

25 Jul 2016 » Cyber Security

Neden Siber Güvenlik? 

Her şey bu soru ile başlıyor. Siber güvenliğe giriş yapılmadan önce yapılması gereken bir şey var. O da siber güvenliğin neden bu kadar önemli olduğu konusunda bilgi sahibi olmak.

Cyber Security

Kişisel bilgilerimiz iznimiz dahilinde veya izinsiz bir şekilde (büyük çoğunluğu) internet aracılığıyla başka birilerinin eline geçiyor. Firmalar veya kişiler bu bilgileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Bu özel hayatımız için büyük bir risk. Okumadan kabul ettiğimiz sözleşmeler, para vermemek için crackli indirdiğimiz uygulamalar onlar için bu işi daha çok kolaylaştırıyor. Her şeyden önce gizlilik bizim için bir haktır ve ne olursa olsun bu hakkımızın ihlal edilmemesi gerekiyor. Bu hakkımızı korumak için elimizden gerekeni yapmalıyız.

Bazı kişilerin:

Benim bilgilerim onların eline geçse ne farkeder ki ? Saklayacak zaten bir şeyim yok.

gibi düşünceleri oluyor. Fakat burdaki asıl problem saklayacak bir şeyinizin olmaması değil, haklarımızın ihlal edilmesi.

Siber güvenliği sadece kişisel bilgilerin korunması olarak görmemek lazım. Size bir kavramdan bahsetmek istiyorum: “Botnet“.

Malware ler , yüklediğiniz crackli uygulamalar haberiniz olmadan hackerların sizin bilgisayarınızdaki kontrolü ele almasını sağlıyor. Bu bilgisayarlarların her biri zombie olarak adlandırılıyor ve tüm bu sistem botnet oluyor.

Daha sonra hackerlar bu zombie leri kullanarak istediği şeyleri yapabiliyor. Gerisi artık hacker ın hayal gücüne kalmış.

Daha bir çok şey siber güvenliğin önemini vurguluyor. Başka bir örnek: Stuxnet

Stuxnet, Amerika ve İsrail gruplarının yazdığına inanılan bir solucandır. Peki stuxneti bu kadar önemli yapan şey nedir? Stuxnet’ in hedefi İran nükleer santralleri.

Stuxnet başarılı olsaydı ne gibi bir felaketin başımıza gelebileceğini az çok tahmin ediyorsunuzdur.

Siber güvenliğin neden bu kadar önemli olduğunu sadece bu ufak örneklerle bile anlamışsınızdır ve bunlar gerçekten sadece bir kaç örnek.

Bu ilk yazım olduğundan fazla uzatmak istemiyorum. Ufak bir araştırma ile siber güvenlik alanında neler olup bitiyor öğrenebilirsiniz. Buraya hepsini yazabilmemin imkanı yok malesef.

İzlemenizi istediğim bir video var aslında. Edward Snowden NSA için çalışmış bir kişi. NSA’in insanların hayatlarını gözetlemesinin doğru olmadığını savunup gizli belgeleri ifşa etmiştir.

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.